Typy paddleboardů

Jak se neztratit ve světě paddleboardů, když je nabídka tak velká? Není to tak složité, jak se zdá! Podívejte se, jaké je jejich základní dělení. Podle toho, co od paddleboardu očekáváte, si potom ten správný vyberete raz dva.

 • Allround – Oblíbený univerzální paddleboard, který si hravě poradí s téměř jakýmikoliv podmínkami. Obstojí jak v prudkém horním toku řeky, tak na rodinné dovolené u moře i ve stojaté vodě českého rybníka. Snadno se ovládá, je tedy vhodný pro každého. Ať už jste začátečník, nebo máte s jízdou bohaté zkušenosti, tento univerzální typ je trefou do černého! Je středně široký (cca 80–90 cm) a středně dlouhý (cca 3–3,2 m). Jeho špička je mírně zvednutá a často zakulacená. Vyrábí se jak v pevné, tak nafukovací variantě.

 • Závodní – Dlouhý a velmi úzký paddleboard, který vyniká vysokou rychlostí. Je ideální volbou pro milovníky rychlé jízdy nebo pro zkušené jezdce, kteří chtějí své schopnosti zúročit na závodech, a to na krátké i dlouhé vzdálenosti a na klidné i mořské hladině. Je dlouhý (cca 4–4,4 m) a úzký (cca 58–64 cm). Díky tomu má nízký odpor a rychle klouže po hladině, zároveň je ale i vratký. Vyrábí se i variantě nafukovací, častěji je ale k vidění v pevném provedení.

 • AirVenture neboli Touring – Stabilní paddleboard na delší trasy. Ostrá špička sice připomíná paddleboard závodní, tento je ale delší a o mnoho širší. To mu zaručuje větší stabilitu, díky čemuž se na něm dá bez velké námahy ujet i dlouhá vzdálenost, na výletech i delších vyjížďkách tak poskytuje maximální komfort.

 • Vlnový – Nejmenší a nejobratnější, ale i nejméně stabilní paddleboard. Díky třem flosnám (ploutvím) se s ním skvěle zatáčí, jeho potenciál tak nejlépe využijete při jízdě na mořských vlnách. Pokud chcete vyzkoušet něco nového nebo dobrodružnějšího, je vlnový paddleboard skvělou volbou, výborně ale poslouží i dětem.

 • Yoga – Paddleboard určený na cvičení. Je širší než ostatní typy a má i největší výtlak, což mu dodává potřebnou stabilitu. Je totiž určený pro ty, kteří se spíše než jízdě chtějí věnovat zdokonalování vlastní rovnováhy a kondice. Dá se na něm totiž jak cvičit jóga, tak i posilovat s vahou vlastního těla.

Jak vybrat paddleboard?

Jak se v tolika typech a parametrech zorientovat? Který z paddleboardů bude ten pravý právě pro vás? A podle čeho máte vlastně vybírat?

Podívejte se, čím se při výběru řídit, na co si dát pozor i podle čeho vybrat ten pravý paddleboard právě pro vás.

Pevný, nebo nafukovací?

Obě varianty mají své pro a proti. Zvažte především to, zda paddleboard chcete převážet a mít ho všude po ruce, nebo jestli bude mít své stálé místo.

 • Nafukovací

  Jste dobrodruh, který nikdy neví, kdy a kde ho přepadne chuť sjet řeku či naskočit na mořské vlny? Potom sáhněte spíš po přenosném nafukovacím.

  Výhody – Skladnější, mobilnější, lehčí, větší výběr velikostí i tvarů

  Nevýhody – O něco menší stabilita, kratší životnost

 • Pevný

  Máte chatu u řeky nebo jezero nedaleko domu a tušíte, že to bude vaše hlavní pole působnosti? Pokud máte možnost paddleboard uskladnit, sáhněte klidně po tom pevném.

  Výhody – Dlouhá životnost, neškodí mu slunce

  Nevýhody – Horší mobilita, vyšší váha, větší rozměry, těžko přenositelný

Jak vybrat správnou velikost paddleboardu?

 • Vybíráte paddleboard pro celou rodinu?

  Pokud vám individuální sporty moc neříkají nebo jen nechcete partnera, děti ani psa nechat doma, pořiďte si paddleboard s vysokou nosností (výtlakem), ideálně nad 250 litrů. Na takovém se sveze klidně celá rodina. Pokud v takovém případě sáhnete po nějakém s příliš nízkou nosností, paddleboard se příliš ponoří a buď vůbec nepojede, nebo bude pádlování velmi obtížné. Pro rodinu jsou ideální širší paddleboardy typu Allround nebo Touring. Berte ale v úvahu i to, kde na něm plánujete jezdit.

 • Vybíráte paddleboard jen pro sebe?

  Potom není třeba věnovat nosnosti přehnanou starost. Výtlak paddleboardu by měl odpovídat minimálně dvojnásobku vaší hmotnosti. Pokud vybíráte levnější, ne příliš tuhý typ, je lepší volit výtlak ještě o trochu vyšší.

 • Pořizujete si s kamarádem nebo partnerem společný paddleboard, na kterém se budete střídat?

  Vybírejte podle toho těžšího z vás. Lehčímu člověku se na paddleboardu uzpůsobenému tomu těžšímu bude jezdit bez problémů, v opačném případě by se ale paddleboard příliš zanořil, kladl při pádlování velký odpor a byl nestabilní.

 • Plánujete na paddleboardu jezdit ve dvou?

  Potom je potřeba vzít v úvahu, zda společně plánujete vyjíždět na delší výlety, nebo očekáváte jen kratší vyjížďky či dovádění nedaleko břehu. Pokud se těšíte na dlouhé společné výjezdy, sečtěte své hmotnosti a vyberte paddleboard pro celkovou váhu obou osob dohromady. Když ale potom na takovém paddleboardu vyrazíte jen v jednom, byl by zbytečně velký. Pokud tedy společně plánujete jen popojíždění okolo břehu, zvolte zlatou střední cestu. K hmotnosti toho těžšího z vás přičtěte 20–30 kg a vyberte paddleboard pro výslednou hmotnost.

Tvary paddleboardů:

 • 1) Allround – Oblíbený univerzální paddleboard, vhodný v podstatě pro každého a na jakékoliv vody. Je snadno ovladatelný a dostatečně stabilní i pro rodinu či pár. Ocení ho začátečníci i zkušení jedinci. Díky jeho univerzálnosti a popularitě bývá v nabídce i největší výběr tvarů a barev. Šířka prkna se pohybuje v rozmezí 75–87 cm, délka mezi 290–330 cm, vysoký je mezi 11 a 15 cm.

  Jeho špička je mírně zvednutá a často zakulacená.

  Kdy je vhodný?

  ● Když hledáte univerzální paddleboard pro celou rodinu – takový, na kterém se může projet tatínek, dá se na něm povozit dítě, vejde se ale i celá rodina zároveň.

  ● Chcete s paddleboardingem teprve začít a nechcete se rovnou pouštět do závodění? Potom je Allround ideálním odrazovým můstkem.

  ● Hledáte univerzální paddleboard pro každou vodu i situaci? Na paddleboardu tohoto typu si klidně zacvičíte jógu, urazíte pořádně dlouhou trasu nebo zbrázdíte rozbouřené moře. S jedním prknem vás čeká nekonečné vyžití.

 • 2) Touring (na delší trasy)

  Stabilní paddleboard na delší trasy po klidnějších vodách. Je podstatně delší a širší než Allround, což zaručuje vysokou stabilitu a komfort. Jeho špička je ale užší, a tak je jízda i při nižší námaze rychlejší. Je tak ideální volbou pro dlouhé vyjížďky.

  Kdy je vhodný?

  ● Když chcete s paddleboardingem teprve začít a plánujete jezdit spíše na klidnější vodě.

  ● Potřebujete paddleboard, na kterém se sveze rovnou celá rodina? S prostorným typem touring to není problém – místa je dost!

  ● S paddleboardingem už máte své zkušenosti a víte, že nejmilejší je vám jízda na dlouhé vzdálenosti, při které se můžete kochat okolní krajinou.

 • 3) WindSUP (oplachtitelné)

  Skvělý kompromis mezi paddleboardem a windsurfingem. Tyto paddleboardy nabízí možnost připojit plachtu a středovou ploutev, což vodním hrátkám dodává nový rozměr. Když se do hry přidá vítr, požadavky na stabilitu se rázem zvýší – proto mají tato prkna i větší výtlak. Tvarově jsou podobné typům Allround nebo Touring, kvůli možnosti připojit plachtu je ale cena o něco vyšší.

  Kdy je vhodný?

  ● Pokud většinu vašich požadavků splňuje Touring nebo Allround, uvítáte ale i možnost připojit plachtu a vyzkoušet tak něco nového.

  ● Vaše rodina by užila paddleboard na klidné vody, vy si ale chcete okořenit dny trochou adrenalinu? Potom je WindSUP ideálním kompromisem!

  ● Když si přejete začít s windsurfingem, ale máte z toho trochu obavy, je WindSUP skvělou přípravou. A navíc se příslušenství snáz převáží.

 • 4) Závodní

  Paddleboard pro pokročilé či ambicióznější jezdce.

  Dlouhý a velmi úzký paddleboard, který vyniká vysokou rychlostí.

  Ideální volba pro milovníky svižné jízdy.

  Šířka prkna se pohybuje v rozmezí 58–74 cm, délka mezi 380–426 cm, vysoký je vždy 15 cm.

  Kdy je vhodný?

  ● S paddleboardingem sice možná teprve začínáte, ale jste zkrátka sportovní typ, a tak se nezaleknete žádné výzvy. Rychlost je vaše doména.

  ● V paddleboardingu už máte bohaté zkušenosti, chcete vytříbit své schopnosti a víte, že rychlost je to, k čemu nejvíce tíhnete? Zkuste závodní prkno. Své tělo tím navíc udržíte ve skvělé kondici.

  ● Své schopnosti chcete konečně předvést světu. Je čas nejen závodit, ale i vyhrávat. Bez závodního paddleboardu to jen tak nepůjde.

 • 5) Vlnový (wave)

  Paddleboard, jehož tvar je speciálně uzpůsoben pro jízdu v mořských vlnách. Nejmenší a zároveň nejobratnější typ, který může připomínat klasický surf (i když o něco větší). Díky třem flosnám (ploutvím) a úzké zadní části se s ním skvěle zatáčí. Pro jeho menší rozměry ho lze použít i jako dětské prkno.

  Kdy je vhodný?

  ● Když plánujete trávit čas u moře a chcete si ho zpestřit něčím novým a zajímavým.

  ● Stojaté vody jste si už sice vyzkoušeli, ale víte, že nejvíc vás to táhne do mořských vln.

  ● Hledáte paddleboard pro děti, ale ani vy sami se nebráníte vyzkoušení něčeho nového.

 • 6) Yoga

  Paddleboard primárně určený na cvičení – dá se na něm cvičit jak jóga, tak i s vahou vlastního těla. Tím zapojíte všemožné svalové skupiny a pořádně procvičíte balanc. Je širší než ostatní typy a má i největší výtlak, což mu dodává potřebnou stabilitu. Úchyty mívá z boku, středový úchop by totiž překážel při cvičení. Díky své velikosti a stabilitě se dá ale používat i jako rodinný.

  Kdy je vhodný?

  ● Chcete na paddleboardu nejen jezdit, ale i cvičit. Ať už vás baví spíš jóga, nebo pilates.

  ● Hledáte paddleboard, na kterém se můžete projet klidně s celou rodinou. Když tedy právě necvičíte.

  ● Uvítáte paddleboard, který je prostorný a extrémně stabilní.

 • 7) Megaboard

  Obrovský paddleboard pro 2 a více osob. Má nejvyšší výtlak ze všech uvedených, a tak uveze nejvyšší váhu. Ty největší druhy uvezou i 15 lidí najednou. Je skvělou zábavou na teambuilding, rodinnou dovolenou i víkend s kamarády. 8) Ostatní

  Někdy se pro zjednodušení paddleboardy rozdělují na kategorie podle toho, pro koho jsou určeny. Nenechte se ale zmást – i přes toto rozřazení paddleboardy tvarově vždy spadají pod jednotlivé typy uvedené výše.

 • Dámské paddleboardy – Tak se většinou označují takové, které se vyznačují menší velikostí, případně i dámským designem. Tvarově ale obvykle spadají do kategorií Allround, Touring, Wave, Yoga nebo Race. Dětské paddleboardy – U takových je velikost i nosnost výrazně menší než u klasických paddleboardů. Pro děti je ale možné zvolit i vlnový paddleboard nebo Allround s menšími rozměry a nosností. Rybářské paddleboardy – Jsou velice stabilní a komfortní pro chytání ryb, výhodou je ale i spousta místa pro náčiní i nějaký ten úlovek. Co se týká tvaru, jedná se o typ Touring s větší šíří.

Technologie

 • 1) SINGLE LAYER je jednovrstvá konstrukce z PVC. Jedná se o základní technologii, jejíž hlavními výhodami jsou nízká cena a nízká hmotnost. Nevýhodou je naopak nižší podélní tuhost, kvůli čemuž není příliš vhodná pro těžší jezdce – paddleboard se totiž potom může prohýbat.
 • 2) DOUBLE LAYER je konstrukce, kterou tvoří dvě vrstvy PVC, slepené lepidlem. Konstrukce je to pevná a bytelná, vhodná i pro těžší jezdce, nevýhodou je ale vysoká váha.
 • 3) MSL neboli FUSION či ESD je v současnosti oblíbená technologie, kdy jsou k sobě dvě vrstvy PVC namísto lepení lisovány za tepla. Kombinuje výhody obou předchozích konstrukcí – paddleboardy jsou pevné, ale přitom lehké.
 • 4) MACHINE WEAVE je jednou z nejmodernějších technologií. Výsledný paddleboard je tuhý, pevný a zároveň lehký, nevýhodou ale může být vyšší cena.
 • 5) RRD High Technology je patentovaná technologie výrobce RRD. Základ je stejný jako u MSL technologie – dvě vrstvy PVC, které jsou k sobě lisovány za tepla. Středem paddleboardu ale navíc kolem dokola vede dynamový pás, který zvyšuje podélnou tuhost až o 30 %.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace